Terapia manualna

Terapia manualna tkanek miękkich polega na umiejętnym wykorzystaniu szeregu technik manualnych w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bardzo łagodny i bezpieczny dla pacjenta.

Składa się z oceny funkcjonalnej pacjenta, oceny układu mięśniowo-powięziowego i zastosowaniu odpowiedniej terapii w różnych jednostkach chorobowych. Może być stosowana samodzielnie bądź jako uzupełnienie innych form terapii.

Do najskuteczniejszych wykorzystywanych w gabinecie technik terapeutycznych należą:
– terapia punktów spustowych (trigger point) i stretching
– masaż tkanek głębokich
– autoterapia tkanek miękkich
– czynne i bierne techniki rozluźniania mięśniowo- powięziowego

Wskazania:
– stany przeciążeniowe układu mięśniowego
– podrażnienie/uszkodzenie mięśni np. na skutek urazu
– bóle kręgosłupa miejscowe i z promieniowaniem
– bóle, drętwienia, mrowienia kończyn niewiadomego pochodzenia
– patologiczne napięcie mięśniowe
– ból i ograniczenia ruchomości stawów
– stany pourazowe, pooperacyjne
– bóle głowy, migreny

Terapia metodą McKenziego

Jest to system diagnostyczno-terapeuyczny oparty o znajomość wzorców objawów oraz analizę zachowania się dolegliwości i mechaniki stawów w wywiadzie i badaniu przedmiotowym. Podstawą tej metody jest filozofia samowystarczalności czy też samodzielności pacjenta w radzeniu sobie ze swoim problemem.
Odpowiednio dobrane techniki terapeutyczne są istotną częścią leczenia w niektórych przypadkach. Jednakże najważniejszym aspektem tego procesu jest maksymalizacja efektu autoterapii pacjenta.
Wartość diagnostyczna metody McKenziego została w pełni potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Jej skuteczność w porównaniu z innymi metodami biomechanicznymi ( np. chiropraktyka ), nie ulega wątpliwości.

Mobilizacja

Specjalistyczna technika manualna, której celem jest usunięcie mechanicznych przyczyn bólu, przeciążeń, urazów, czy stanów zwyrodnieniowych przez przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów.